Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe ...
Albert Einstein

A computer would deserve to be called intelligent if it could deceive a human into believing that it was human ...
Alan Turing

Two things control men's nature, instinct and experience ...
Blaise Pascal

Monday, April 10, 2006

Не контам!!!: бие гол за 3 бода и за одржавање предност са Вардара

Текстот кој што може да го прочитате го најдов на интернет страницата на Македонски Спорт. Појма немам зошто е поставен со лош српски превод? Зошто е и преведен на српски, тоа па ич незнам?

Еве ви линк до истата страница. (Текстот го вметнав овде поради тоа што утре можеби страницата нема да им работи :-))


Смеје се бараж за Силекс и Брегалници
На 8 кола до краја сезоне екипе Силекс и Брегалница имају мале надсе да се изборе за опстанак у лиги а притим да не играју бараж мечеве са екипе из друге лиге Македонија. Силекс је поражен у Скопљу од лидера Работнички (играли су Пејчич и Михајлович) кои у досадни меч савладала тима тренера Јосипа Пирмајера. Трајчев је погодиу у 6 минуту и то је бие гол за 3 бода и за одржавање предност са Вардара у битки за титули на +8 бодова.

Вардар је очекивано победио "братску" Цементару која након ово кола речиси и нема шансе за опстанак и лиги.

Други тим након Силекс кои се смеје бараж је штипска Брегалница која је стигла на корак до финала Купа Македонија но јуче је поражена и Кичево. Влазрими је славио са 1:0 и дошао до бодове кое дају наде да овај тим осигура опстанак у регулартни тек сезони.

Сви екипе које долазе из албанске делове Македонија у овоим 25 коло дошли су до позитивне резултате. Ренова је приредила сензациу одиграјучи 0:0 код "лавове" кои их предводи тренер Иванчевич. Македонија губи корак са Варадром и битку за друго место и Куп УЕФА.

Победа је на домачем терени са оба гола Крстева дошла до преокрет након што је отписана Беласица повела са 0:1.

И. Д. Ивановски

Ова е нешто во стилот на Сообраќајката во Прилеп ... не контам!!! дали е оваа некоја мода или се работи за новинари кои покрај политика и избори сакаат да пишуваат и за спорт.

:-))))))))))))))

P.S. Пробав да ги подвлечам интересните реченици, ама не бива, све треба да се подвлече, па ги тргнав линиите :-)))) Ме интересира дали е така објавен и во печатеното издание на весникот!!!


********
Ова личи на она во стилот:
- Имате ли можда једну карту за у Кину?
- Па госпоѓо ово није Туристичка агенција ово је биоскоп

:-))))))))))))

Comments on "Не контам!!!: бие гол за 3 бода и за одржавање предност са Вардара"

 

Anonymous moby said ... (4:28 PM) : 

НЕ. ова нема шанса да одело и во печатеното издание .
посебно никој нормален не би напишал "од албанските делови на Македонија"

Добро што си го открил ова и ако не те мрзи можеш и да им пратиш маил дали воопшто знаат што им стои во интернет изданието

 

Anonymous test said ... (4:32 PM) : 

This comment has been removed by a blog administrator.

 

Blogger Teko said ... (4:36 PM) : 

Не сум им пратил ништо, и колку што можам да забележам веќе го тргнале (линкот не работи), но вчера стоеше цел ден

 

post a comment